něco
muziky

Kytara má 5 a 1 strunu..
O hraní ve Vrchlabí, o akordech,
písně, kytarová škola a trocha teorie...


DOMŮ




KYTAROVÁ ŠKOLA




FOUKAČKOVÁ ŠKOLA




OBLÍBENÉ SONGY




TROCHA TEORIE




HRAJEME




ZAJÍMAVÉ ODKAZY




počítadlo.abz.cz




Hraní letos
Hraní 2025
Hraní 2024
Hraní 2023
Hraní 2022
Hraní 2021
Hraní 2020
Hraní 2019
Hraní 2018
Hraní 2017
Hraní 2016
Hraní 2015
Hraní 2014
Hraní 2013
Hraní 2012
Hraní 2011
Hraní 2010
Hraní 2009
Hraní 2008
Hraní 2007
Z dřívějška




Na začátek
ťuknutím
na levý
sloupec
pozvani


Každý pátek se muzicíruje od 18té v Motorestu v Hartě
Pozor!!! v pátek 12.6. a 19.6. se hraní nekoná (MilanP)

Na KopaKabáně už se zase muzicíruje každou středu od 18té hodiny..



Bobšárny

Aneb pár písniček z mého hrníčku.
Některé písně už jsou uloženy dokonce i na Youtube,
kde jsou takto přístupné všem, a pokud si budete chtít
brnknout se mnou, můžete si stáhnout text i akordy v .pdf
Tentokrát je to písnička starší Názory
trochu o tom, jak reagujeme, jací jsme, trochu i o této době..
-b- 20.5.2026


navigace

Hraní v motorestu 29.5.2026

Po delší době jsem si šel brnknout do Harty do motorestu.
Pohrátí je zde takové sousedské, lidi se sesednou kolem stolu,
a volí písničky dokola. Tedy volí muzikanti i nemuzikanti, a to
si myslím, nemůže muzikanty tak úplně bavit.. Ale, tak to tady je :)
Jinak ale pohrátí zajímavé a na úrovni..
-b-


navigace

Počtvrté na Kopě 27.5.2026

Tentokrát to vypadalo, že budeme bez basy,
ale dorazila Nataša s ukubasíkem a zachránila nás..
A je to i super, že začínáme jinou melodií.. díky.
Přišel po dlouhé době i DavidJ s harmonikou.
A bylo i více posluchačů..
-b-


navigace

Třetí hraní na Kopě 20.5.2026

Tohle hraní jsem nějak vynechal,
fotečky jsou díky HonzojR.. :)
-b-


navigace

Druhé hraní na Kopě 13.5.2026

Venku bylo počasí, které nelákalo k venkovnímu posezení,
ale přesto jsme se sešli, třeba v čepici a pohrálo se.. :)
Ale KopaKabána moc plná nebyla..
-b-


navigace

8.5.2026 brnkání na Kněžické.

V dopoledních hodinách jsme se sešli u Kněžické chalupy,
abychom tu pohráli lidičkům, kteří ten den lezli nahoru na horu Žalý....
Chvilku jsme vážili, zda hrát venku či ve stodole, ale Krakonoš nás
svým mrholením přesvědčil dovnitř, a byla to nakonec dobrá volba.
Pohrátí to bylo z našeho pohledu excelentní, díky všem muzikantům i posluchačům.
Děkujeme Kněžické chalupě za azyl.. :D
-b-


navigace

Kopa už běží 6.5.2026

Sice pršelo a i blesky zasvítily, ale na Kopě
se přesto začalo opět muzicírovat.. :D
-b-


navigace

U Učíků 15.4.2026

Přišel jsem tentokrát později uťapanej po roubování jeřabin.
A tak první co bylo, byla káva. A první Vyplouvání jsem proladil banjo4,
a Zlatokopa už jsem pobrnkával, kéž už by se hrála jen nějaká znělka,
Zlatokopa jsem míval kdysi docela v oblibě, u Vyplouvání asi podobně :(
HonzaR dělal statistiku, prý opět asi 55 songů za večer, to je docela dost. :)
Tentokrát to bylo poslední pohrátí U Učíků, dáváme pauzu,
a pak se někdy od května objevíme podle počasí na Kabáně.
Opět to budou středy od 18té hodiny, jestli se něco nezmění.
-b-


navigace

Motorest 20.3.2026

Pár foteček z brnkání v Hartě v motorestu..
Zajímavé hraní, řekneš písničku, z MilanaP se zakouří,
a všem napojeným se na mobilech a tabletech objeví text a akordy..
Musím ale potvrdit, že na tomhle hraní nikdo nekazil rytmus,
a bylo to fajn pohrátí..
Kazil jsem to jenom já, Ritakádo nebo Rikatádo.. :D
-b-


pištění

Kobylka

Neladí vám na ukulele nebo na kytaře kobylka ?
Zkuste si změřit o kolik mm je jinde, než by měla být.
Je zajímavé, jaké zmetky se v tomto směru dají pořídit..
Tentokrát jsem zkusil vypočítat a vytisknout korekční trámeček
do kobylky pro kytaru, která se mi vrátila domů ze služby
na chalupě na Žalým.
27.2.2026 -b-

navigace

U Učíků 18.2.2026

Tentokrát se hrály písničky i méně hrané,
Mně se to líbilo.. :)
-b-


navigace

U Učíků 11.2.2026

Pár fotografií z hraní..
-b-


navigace

U Učíků 21.1.2026

Brnkání v našem zimovišti v Tankovně U Učíků..
Zajímavé pobrnkání..
-b-


navigace

Motorest 9.1.2026

Tentokrát to tu brnkalo bez basy
a byli jsme tu samá kytara.
Ještě, že s námi byla Dandy s houslemi.
Ale i přesto se pohrálo dobře,
i když hluk hospody pomalu sílil..
-b-


navigace

Žalý 31.12.2025

Sníh padal, zajímaví lidičkové se sešli, sobě popřáli štěstí, zdraví,
buřty se opékaly, povídalo se, zazpívalo, páleného ochutnalo.
Pár placiček pro Žaláky25 se rozdalo a na chalupě
jsem vyměnil kytaru za kytaru s emblémem Žalýho..
-b-


kotoučky

Pomůcka pro transpozice, stupnice, akordy

Nabídka souborů pro vytisknutí 3D kotoučků
pro usnadnění transpozice, pro učení stupnic
a pro usnadnění pochopení a tvorby složitých akordů
16.11.2025 -b-

píšťalaCF

Koncovky s jednou tónovou dírkou - část3.

Jak si vyrobit koncovku v C s přidaným tónovým otvorem D
Komponenty ve 3D pro píšťaly větší, výroba píšťaly v G
s tónovými otvory A a A#, tabulatury a pár náslechů hry..
11.2.2024 -b-

píšťalaCF

Koncovky s jednou tónovou dírkou - část2.

Pokračování, jak si vyrobit koncovku v C,
a jak si do ní vytvořit tónový otvor v Cis.
No a pak také, co se na to dá zahrát..
27.1.2024 -b-

píšťalaCF

Koncovky s jednou tónovou dírkou - část1.

Tentokrát to bude o tom, jak si vyrobit koncovku v C,
a jak si do ní vytvořit tónový otvor v F.
No a pak také, jak se na to dá něco zahrát.. :D
26.1.2024 -b-

pištění

Pištění

O tom proč píšťalky piští, a také o tom, jak si jednoduše
vyrobit píšťalu svojí. O tom, jak si na píšťale navrhnout
svoji stupnici a kde navrtat tónové otvory a
jak to celé naladit a jak pak hrát..
Nebojte se, není to nic složitého.. :o)
3.10.2022 -b-

dedukce hmatů na kytaře

Dedukce neznámých hmatů na kytaře

Občas se vám určitě povede něco na kytaře chytit, a ono to hezky zní..
Nebo nějaký hmat jen posunete o nějaký pražec výš a ejhle.. :o)
A vy si nejste jistí, co je to vlastně za pa-akord..
A právě na takovéto bádání byl stvořen program v Excelu,
který vám tímto představuju a daruju.. užijte si ho ..:o))
13.8.2019
-b-

zobcová flétna

Prstoklady na zobcovou flétnu

Malý prográmek napsaný v excelu pro učení a osvojení prstokladů
na zobcovou flétnu. Lze v něm připravit okolo 30ti cvičení,
které se vám převedou na tabulatury jednotlivých tónů.
Cvičení můžete snadno a rychle transponovat do vyšších tónů.
Prográmek je vhodný pro učení dětí na zobcovou flétnu.. ;o)
9.12.2017 -b-

jamování

Základy jamování

Zásady správného jamování, které my poslal JirkaSchm..
zkuste si stáhnout a přečíst, a po přečtení příjdete na to,
že to vlastně ani jinak nejde... :o))))
20.3.2017
-b-


stupnice v polohách

Studie hraní stupnic na kytaru v polohách

Ještě mi to nedalo, a sám jsem byl polapen do kytarových stupnic
Zkusil jsem si udělat pro sebe takový malý přehled pro všechny
durové i mollové stupnice skrz celý kytarový hmatník..
Užijte si to se mnou, prstoklady stupnic lze stáhnout jako pdf :o))
16.11.2015
-b-


stupnice v polohách
Jak zahrát na kytaru (banjo4, basu) stupnice v polohách bez použití prázdných strun.. :o)
V excelovském programu si jen vyberete stupnici a tón, od kterého stupnici budete hrát..
Program vznikl na popud úžasných knih o muzice a kytaře od Luboše Andršta.
10.3.2015
-b-

Tabulatury
Hraní na harmoniku s ohýbanými tóny
Pět známých melodií v tabulaturách
pro trénování ohýbání tónů
s připojeným náslechem..
18.2.2014
-b-

doprovod
Hrajeme na foukačku s doprovodem
Tři tabulatury písniček i s poslechem,
hraní melodie společně s akordy
a jak na rychlé hraní..
23.1.2014
-b-

paradise
A co třeba zkusit vybrnkat Dobytí ráje od Vangelis..
6.6.2012
-b-

C dur
Zkuste to i ve stupnici D dur..
Hraní stupnic na kytaře v polohách podle obrázků..
14.2.2012
-b-

Valčíček
Zkuste se naučit předehrávku k písničce Valčíček..
Sice to asi není úplně přesně podle originálu,
ale použít to jde :o)
-b-