uzle
a pletence

O návrhu, pletení a radování se z uvázaného uzlu....

english version


ZPĚT
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
UZLY

Uzlem můžeme nazvat jak jednoduchý uzlík tak i složitý propletenec. Uzel může být pro užitek, ale i jen pro okrasu anebo taky ke vzteku, když se provaz někde zauzlí. Uzel má minimálně tři křížení provazu a více. Pokud dáme začátek i konec provazu uzlu k sobě vzniká nám uzavřený útvar, pletenec.
uzlík jako pletenec Takovéto uzly, pletence, zkoumají matematici po celém světě v odvětví topologie. Snaží se zjistit, kolik druhů uzlů se stejným počtem křížení existuje. Divte se, nejjednoduší uzel, obyčejná uzlinka, má právě tři křížení a je ve své třídě počtu křížení 3 jediná. Některé složitější uzly matematiky dovádí přímo k šílenství. liščí ambulák To když si jeden z nich myslí, že objevil nový uzel a kolega mu ho několikrát obrátí, přerovná a ukáže se, že tento uzel už je v tabulce objevených. Takovýmto přerovnáním se říká transformace uzlu, nemusíme pro ukázku chodit daleko, třeba liščí smyčka a ambulanční uzel. Ale tohle nebude náš přístup k uzlování. Na našich stránkách se podíváme na vytváření uzlů, pletenců, rohoží, propletenců spíše z pohledu praktického. Asi v tom smyslu, třeba že chci mít pletenec, který by měl mít nějaký tvar, měl by plnit požadovanou úlohu a měl by mít nějaké vlastnosti. No a z těchto vlastností budeme vycházet a tvořit. Samozřejmě, že v tom bude i něco z matematiky, kreslení a kombinování, navrhování vazeb, výběr materiálu, barev a nakonec i protahování provazu nekonečným počtem křížení, ale nakonec bude vždycky radost, že jste to dokázali. Na této stránce budou poněkud chaoticky přibývat články, ale budu je řadit za sebe, pokud to jen půjde, ve stylu jednodušší dopředu.
Pro ty, kdo se do navrhování nebudou chtít pouštět, ale rádi by zkusili vázat, bude asi zajímavý odkaz do katalogu hotových předloh pro pletení.
A pro vás, jenž se chcete těšit už přímo jen z hotových věcí, je tu prodejní galerie, ale tam se pro inspiraci můžete podívat vlastně všichni. -b-


OBSAH

Popis a matematika turbánků,
Zamyšlení nad vlastnostmi vazby v pletencích,
Pletení na předloze,
Návrh a výroba předlohy pro pletení plochého kruhového pletence,
Apendixy a opletení láhve,
O pletencích z kruhů, studie tkaní do turbánků,
Pletení plochých rámečků a vložená okna,
Opletení zapalovače,
Pyramidální vazba,
Program pro návrh pyramid,
Kreslení pyramidálních pletenců,
Sférické pletence a opletení kulových předmětů,
Itenerář pro pletení turbánků,
Pineapple, ananas, střídavá vazba ze dvou barev,
Studie trojbarevného pineapple,
Studie uzlu hvězda, star knot,
Plochý pletenec kytara, řešení apendixů oblouků,
Ozdobná vazba spojení trámců kříže,...