Bobešova
škola


4.Vybrnkávání akordů
s vloženou melodií


ZPĚT
NAHORU
DOLU
Vybrnkávání s melodií

Na kytaru se dá udeřit trsátkem nebo rukou přes všechny struny. Nebo se dá akord zahrát rozloženě takzvaným vybrnkáváním. Dneska asi několik kapitol přeskočím, protože vás chci naučit písničku, Falling slowly od Glena Hansarda, při které zjistíte, jak snadno lze vřadit do vybrnkávání akordů také melodii.
Neříkám, že to bude originál nebo něco extra, ale určitě to zkuste, když to zvládnete, budete v hrání na kytaru o kousek dál.
Teď ještě k principu hraní melodie při současně vybrnkávaném doprovodu. Je to velmi jednoduché.. Musíte umět vybrnkat melodii dané písničky a také musíte znát akordický doprovod pro tuto písničku a to ve stejné tónině jako je melodie. Po té začnete písničku vybrnkávaně doprovázet. V nejvyšších tónech doprovodu bude znít vaše melodie. To znamená, že při držení akordu hledáte melodii a vybrnkávání doprovodu přesouváte vždy k hlubokým tónům, aby doprovod nebyl nikdy vyšší než melodie. Pokud máte dobrý doprovod, tedy myslím správné akordy, pak se spousta tónů melodie s tóny užitými v akordu shoduje, jen ty přechodové tóny melodie budete muset dohledávat tak, že někde nějaké držení v akordu uvolníte či naopak malíčkem tuhle přimáčknete nebo prostě chytnete jiný hmat. A dost teorie, zkuste si nastudovat zápis tabulatury, hrajte a poslouchejte, pak možná pochopíte, co chtěl básník říci těmito pár řádky teorie. :o)


falling slowly

Náslech A

Nad tabulaturou jsou tentokrát hmaty pro levou ruku. To aby to bylo opravdu jednoznačné. Hlavně se podle těchto hmatů neučte akordy, ono totiž kolikrát záleží i na tom, na kterých strunách akord hrajete pravou rukou :o)
A ještě jedná technická, pomocí X značím, kde použijete palec pravé ruky.
Pro snadnější nastudování, jsem vám jednotlivé řádky tabulatury přehrál, třeba vám to pomůže..

falling slowly

Náslech B

Plné puntíky v tabulatuře budeme hrát dvakrát rychleji. Asi něco jako půlové a pak čtvrťové noty. :o)
V písničce se řádky A a B hrají dvakrát za sebou.


falling slowly

Náslech C

falling slowly

Náslech D

I tyto dva řádky C a D se hrají dvakrát za sebou. Můžete si je opět naposlouchat z přiložených nahrávek C a D.
Puntík s čárou v naší tabulatuře znamená drnknutí a dvojnásobný čas znění struny..


falling slowly

Náslech E

falling slowly

Náslech F

I poslední část složená z řádků E a F se hraje dvakrát.
Nakonec si můžete písničku poslechnout z celkové nahrávky a celou tabulaturu si můžete i vytisknout.


-b-