Bobešova
škola


3.Kytarové
tabulatury


ZPĚT
NAHORU
DOLU
Tabulatury

kytara

Od vzniku zápisu not se loutnisti potýkali s nesmyslným nic nenapovídajícím záznamem skladby do notové osnovy. Notový zápis nic nenapovídá o technice hry na strunný nástroj. Na loutně, kytaře, banju, mandolíně se totiž na rozdíl od jiných nástrojů dá jeden a tentýž tón zahrát hned několika způsoby. Třeba na kytaře prázdná struna "e" zní stejným tónem, jako struna "h" stisknutá na pátém pražci. Právě proto vznikly pro různé strunné nástroje jejich tabulatury. Co to je?

Tabulatura je vlastně rozkreslení strun nástroje na papír. Tabulatura pro kytaru to je vlastně šest rovnoběžných čar jako šest strun kytary. Struny jsou řazeny za sebou tak, jako když nástroj po hraní položíta před sebe na záda, tedy horní čára tabulatury představuje nejtenčí strunu.


kytara

Každé drnknutí na struně se pak označuje puntíkem, kroužkem apod. Je to jako byste připravovali návod pro hrací stroj, kde mu jednoznačně říkáte , kterou strunu jak a kdy zahrát. Tabulatura se čte normálně zleva doprava jak jsme zvyklí číst.
Tato tabulatura vám říká, že máte postupně brnknout od nejtenčí struny po nejsilnější.


kytara

Výše zobrazená tabulatura vám zase napovídá čísly nad puntíky, i který pražec dané struny máte stisknout. Značení předělů mezi takty je stejné u tabulatury jako u notové osnovy.
Zkuste si tabulaturu přehrát, vyjde vám stupnice C dur.


kytara

K tabulaturám lze připojit i grafické nákresy prstokladů akordů nebo jen hmatů. Kytarista pak okamžitě ví, že má levou rukou stisknout třeba akord G dur. Někdy stačí i jen pouhé značení akordovými značkami.
Puntíky tabulatury hráči zase napoví, které struny a jak má zadrnkat. Déle znějící tóny se pak dají vyjádřit prázdným puntíkem velmi podobně jako u not.


kytara

V tabulaturách se dají dokonce vyjádřit i rytmy hraní přes všechny struny. Tlustá šipka vyjadřuje drnknutí přes všechny struny, naopak tenká šipka pak vyjadřuje návrat ruky nad strunami bez hraní. Lze tak zaznamenat styl hraní a předat ho druhým hráčům.


kytara

A teď si zkuste přehrát tuto tabulaturu. Jen si dovolím jednu poznámku. Basové struny tedy "E,A,D" drnkejte bříškem palce. Potom strunu "g" hrajte ukazováčkem, "h" prostředníčkem a strunu "e" prsteníčkem. Jde to samozřejmě všechno odehrát jedním prstem, ale není to ono.

I když jak na to koukám, asi to není zrovna ten pravý příklad na popis toho, kterým prstem se která struna drnká ;o) Tak tedy ještě upřesním pro tento případ, palcem pravé ruky hrajte jen basy značené kroužkem.

A to je pro tentokrát všechno, příště rozjedeme rytmy na kytaru. Podotýkám, že nejsem žádný světaborec, a pokud někdo zná nějaký super rytmus a bude ho zde chtít prezentovat, budu jedině rád. Pokud se domluvíme přes řeč tabulatur :o))))
-b-