hotové
věci

Počítání pulsů, měření frekvence, měření periody..
10.3.2010 -b-


ZPĚT









Zdroják
Hex
Tišťák




1. Čítač do 300kHz, počítadlo pulsů, měřič periody

Můžete si zkusit postavit tento malý měřící přístroj, pomocí něhož můžete počítat příchozí pulzy, měřit frekvenci nebo periodu. čítač Celé je to postavené na jednočipovém procesoru 89C2051, který čítá příchozí pulsy a zpracovává je pro zobrazení, dále multiplexně řídí šestimístný displej a přepíná měřící módy. Měřený signál je přes tranzistor T7 (BC547) přizpůsoben do pětivoltové úrovně a dále natvarován přes klopný obvod 74HC14. Současně je v této části i indikován stav signálu pomocí dvou ledek. Pro mód prostého počítání příchozích pulzů lze pak mezi vstupem IN5V a 0V připojit kapacitu okolo 1M až 22M, čímž se ošetří případné zakmitávání signálu, pak lze bezpečně počítat i pulzy vzniklé spínáním mechanickým spínačem. čítač Módy měření se mění po stisku tlačítka, které je zároveň resetem procesoru. První mód je právě prosté počítání příchozích pulzů, pak následují dva módy měření frekvence, z nichž první mód měří každou desetinu sekundy, ale vyhodnocuje vždy počet kmitů za sekundu, tedy jen v celých Hertzech. Druhý pak měří každou sekundu, ale vyhodnocuje počet pulzů za deset sekund, čímž se na displeji zobrazují Hertze v desetinách za sekundu. čítač Další módy jsou pak měřením periody v milisekundách, a ten pracuje v automatickém přepínání rozsahů. Pokud byste přepínali módy dál, dostanete se na devátý mód, který je bez funkce a uspí procesor, pak lze použít měřidlo jen jako indikátor signálu na ledkách. Na krabičce měřidla jsou čtyři sdířky pro připojení měřeného signálu a to v rozsazích od 1,5 do 15V, pak do 60V a nakonec do 230V, lze připojit buď kladné pulzy, nebo střídavé napětí. Zařízení se zapíná pomocí spínače a celé je to napájené ze čtyř NiMH článků. čítač Na krabičku si můžete vytvořit i spínač, kterým můžete připojovat přídavnou kapacitu k již zmiňovanému vstupu pro ošetření zákmitů při počítání pulzů. To je tak, co se týká popisu všechno. Zapojení chodí zpravidla na první zapojení.


K výrobě budete potřebovat..

1 ..... tranzistor BC547C
6 ..... tranzistorů BC557C
1 ..... odpor 390R
14 ... odporů 560R
3 ..... odpory 2k2
2 ..... odpory 10k (pájený u zdířek)
1 ..... odpor 150k (pájený u zdířek)
2 ..... červené ledky
1 ..... dioda 1N4148 nebo jakákoli jiná
1 ..... klopný obvod 74HC14
1 ..... procesor 89C2051
1 ..... patice 20 DIL (pod procesor)
1 ..... patice 14 DIL (pod klopný obvod)
1 ..... krystal 12MHz
2 ..... keramické kondenzátory 22p
1 ..... elyt 2m2 / 16V
1 ..... elyt 1m / 16V
1 ..... elyt 22m / 16V
1 ..... tlačítko P-DT6GR

Dále pak, držák na baterky, vypínač, spínač (pro kapacity), zdířky, krabičku, barevné plexi, tištěný spoj..


Tištěný spoj a osazení.

Nejdříve si budete muset vyrobit tištěný spoj. Potom ho osadíte podle tohoto osazovacího plánu a schematu. čítač Může vám pomoct i obrázek osazené desky. čítač Neděste se té bílé součástky s mnoha nohami, je to jen osm odporů 560R vedle sebe.. :o))


Propojení v krabičce.

čítač Osazenou kartičku přiděláte do jedné půlky krabičky a do druhé půlky vmontujete baterie, zdířky, vypínač, a spínač s přídavnými kondenzátory. Podle následujícího obrázku by celkové propojení v krabičce nemělo být žádným problémem. Mezi zdířkami zapájíte odpor 150k a 10k pro zvětšení rozsahu napětí měřícího vstupu. Kondenzátory 1M a 22M připojíte přes malé přepínače ke vstupu IN5V ke kartě. Neměla by v tom být žádná záludnost. čítač Ještě ukázka mého řešení připojení ke kartě pomocí hřebínku pinů ze strany spoje. čítač


Program, programování

Program si můžete stáhnout pomocí modrých ikonek listu, naleznete zde zdrojový program v assembleru , to abyste si to případně mohli předělat. Naleznete tu i přeložený program přímo pro programování ve strojovém kódu v souboru hex. A pak samozřejmě soubor s tištěným spojem v souboru pdf. Pokud se budete potřebovat na něco dotázat, pak přes vzkazovníček nebo pomocí mailu na Bobeše. A samozřejmě, když vytvoříte nějaký super program pro toto zapojení, a pošlete ho ke mně, vystavím ho tu i s odkazem na Vás.. :o))

-b-